Gemerská Hôrka
Prvá písomná správa o Gemerskej Hôrke je z r. 1413. Vyvíjala sa ako zemianska obec. Prvými majiteľmi – r. 1413 – boli Barnaovci, po nich ďalšie šľachtické rody. Podrobne ich vymenúva monografia Gemerskej župy, ktorá vyšla v rámci milenárnych osláv Uhorska. V r. 1938 – 1944 bola obec súčasťou Maďarska.
Miestni obyvatelia sa zaoberali predovšetkým poľnohospodárstvom, ale aj pálením dreveného uhlia a vápna, ďalej povozníctvom, chovom oviec a kôz. Historický symbol obce poznáme z pečatidla, ktoré vzniklo niekedy na začiatku 19. storočia. Svojím obsahom upozorňuje na poľnohospodárstvo. V strede pečatného poľa je totiž vyryté čerieslo a lemeš. Kruhopis pečatidla znie: HORKA PETSEt (!). Jeho odtlačok sa našiel na dokumente z r. 1866. Toto pečatidlo v druhej polovici minulého storočia v kancelárskej praxi obmedzila nápisová pečiatka s dvojriadkovým textom: GEMEINDE HORKA. Našli ju na listoch z r. 1866 a 1868.
Kruhopis pečatidla
Čerieslo s lemešom je najobvyklejším symbolom poľnohospodárskych obcí. Na opísanom pečatidle Gemerskej Hôrky však jestvuje aj jeden individualizujúci prvok. V ľavej polovici kruhopisu z hrudy zeme vyrastá vetvička, ktorá symbolizuje lesné bohatstvo chotára. Práve ním sa líši od ostatných obecných znakov.
Na erb Gemerskej Hôrky bol teda navrhnutý zelený štít, v ktorom zo zlatej hrudy vzrastá strieborná (biela) vetvička. Vedľa nej je kolmo postavené strieborné (biele) čerieslo a lemeš s hrotmi nadol. V tejto podobe je erb Gemerskej Hôrky historicky verný a heraldicky správny.
Erb obce
Použitá literatúra
Vznik celulózky v Gemerskej Hôrke
Na rozvoj obce Gemerská Hôrka malo podstatný vplyv založenie továrenského podniku. V r. 1878 Prvá maďarská papiernická účastinárska spoločnosť odkúpila Veckyho mlyn, ktorý patril obci Plešivec.
Mlyn stál na rieke Slanej pri Gemerskej Hôrke a ten prerobili v r. 1882 na pílu/drevo brusiareň a parným pohonom. Neskoršie, v r. 1883 – 1884 doniesli dva kotly na varenie celulózy a tak vybudovali továreň na celulózu. Vyrobené produkty boli k dispozícii továrni v Slavošovciach, neskoršie ich vyvážali na trhy. Tovar rozvážali konskými poťahmi. V r. 1897 zastavili práce na výrobu dreveného materiálu a začali s výrobou papiera. V tom čase ľahký presun materiálu umožňoval už železničný uzol v Plešivci.
Denná produkcia tejto celulózky dosahovala v r. 1900 11 t polosuchej buničiny a 6 t papiera. Časť buničiny slúžila na výrobu papiera v Slavošovciach a časť produkcie z Gemerskej Hôrky dokonca vyvážali do iných papierní, hlavne v Rakúsku.
Po rozpade Rakúsko-Uhorskej monarchie a vzniku Československej republiky Prvá maďarská účastinárska spoločnosť zanikla, pretože Slavošovce i Gemerská Hôrka zostali na území Slovenska.
V r. 1923 odkúpila akcie bývalej spoločnosti EMP Agrárna a priemyselná banka v Brne. Nový majiteľ sa rozhodol predať závody pre údajnú stratovosť výroby a nedostatok odbytu.
Len vďaka dobre zorganizovanej záchrannej akcii všetkých miestnych politických strán v r. 1926 – 1927, nedošlo k takejto situácii. V r. 1927 sa začala rozsiahla rekonštrukcia a dostavba celulózky.
Veľké škody utrpela celulózka v rokoch druhej svetovej vojny. Vojnové utrpenie obyvateľov sa skončilo 12.1.1945 keď obec bola oslobodená. Už 14 dní po oslobodení sa znovu pohli stroje celulózky.
Hneď v r. 1949 sa začala realizovať 1. etapa rozsiahlej povojnovej rekonštrukcie a výstavby. Počas dvoch rokov pribudol do fabriky papierenský stroj, čím sa obnovila výroba baliaceho papiera, varňu doplnili o jeden varák, rekonštruovali kyselináreň a celulózový stroj. Postavila sa aj nová filtračná stanica vody.
2. etapa výstavby a rekonštrukcie prebiehala v r. 1953 – 1958. Najdôležitejšími objektmi vybudovanými v tejto etape rekonštrukcie boli chlórovňa a bieliareň. Postavil sa aj nový kotol pre tepláreň s kapacitou 35 t pary. Investičné akcie zvýšili ročnú produkciu v r. 1955 na 17 450 t nebielenej celulózy. V r. 1953 sa bývalí závod Slavošovských papierní osamostatnil a dostal názov Gemerská celulózka.
V r. 1959 sa začína 3. etapa modernizácie a rozširovania celulózky v Gemerskej Hôrke. Trvala do r. 1966 a počas nej sa odovzdal do prevádzky nový vysokovýkonný švédsky celulózový stroj a vyrástli betónové kyselinové veže.
Okrem zvýšenia výroby a skvalitnenia produkcie prispeli všetky modernizačné kroky veľkou mierou aj k podstatnému zníženiu namáhavej fyzickej práce pracovníkov.
Vstupná brána podniku | Pohľad na celulózku |
Použitá literatúra
100 ROKOV VÝROBY CELULÓZY A PAPIERA V GEMERSKEJ HÔRKE 1882 - 1982 Zostavili:Ing. Ján Hurák, Ivan Šestina Textovú časť spracoval:Vasil Demko Redakčná rada:Štefan Ambrúž, Aladár Barát, Koloman Barna, Marta Berecová, Július Kováč, Július Volčko Fotografie:Ivan Šestina, archív GCP v Gemerskej Hôrke Vydalo Východoslovenské vydavateľstvo, n.p., Košice pre Gemerskú celulózku a papiereň v r. 1982
Vznik Mölnycke v Gemerskej Hôrke
Vybudovanie veľkokapacitných podnikov na výrobu papiera a celulózy na Slovensku prinieslo so sebou, že štát prestal podporovať rozvoj 100 ročnej prevádzky v Gemerskej Hôrke.
Uvedená tendencia prístupu majiteľa k vlastníctvu ako aj pokročilé fyzické opotrebovanie a morálne zaostávanie výrobných prostriedkov a sprísnenie ekologických limitov od polovice 80-tich rokov v maximálnej miere ohrozili ďalšiu existenciu podniku.
Pod vedením GR Slovcepa, štátny podnik Gemerská celulózka a papiereň od r. 1980 zvolila cestu náhradného riešenia záchrany zamestnanosti v regióne na úrovni 600 pracovných miest zmenou výrobného programu smerovaním do oblastí hygienických výrobkov.
V novovybudovaných objektoch vo dvoch etapách bola rozbehnutá výroba dámskych hygienických vložiek, netkaného textilu a v r. 1988 detských plienok.
Na základe strategicky významného rozhodnutia GR Slovcepa ohľadne zmeny výrobného programu v Gemerskej Hôrke ďalším rozhodujúcim krokom bolo nájsť zahraničného partnera na založenie spoločného podniku v oblasti hygienických výrobkov.
V r. 1986 sa začali prvé rokovania so švédskou firmou Mölnycke na prípravu dokumentov a projektov k založeniu spoločného podniku.
Trvalo to 6 rokov, keď v rámci prvej vlny privatizácie v r. 1992 v mesiaci apríl sa podarilo podpísať zmluvu o založení spoločného podniku s kapitálovou účasťou 73 % Mölnycke a 27 % Gemerská celulózka a papiereň.
Dňom 14.4.1992 sa začala písať nová etapa v 100 ročnej histórii premyslenej výroby v Gemerskej Hôrke, prechodom neekologickej výroby na hygienickú výrobu, bez ekologického zaťaženia životného prostredia v okolí Gemerskej Hôrky.
Po zahájení svojej činnosti, švédska spoločnosť, ktorá od r. 1998 zmenila svoj názov na SCA Hygiene products, s r.o. uplatnením predkupného práva rozšírila svoje aktivity na celé územie bývalej celulózky a rozšírením výrobných kapacít zvýšila zamestnanosť v regióne nad pôvodný počet Gemerskej celulózky a papierne.
Autor: Ing. Ondrej Bodnár