Emlékoszlopok
Tisztelt gömörhorkai lakosok!
2006-ban fejeztük be községünkben egy pályázat megvalósítását, mely
A Kónyárt és Horka oldalán lévő karsztjelenségek megmentése a tönkretevéstől
cím alatt szerepelt.
A pályazat értelmi szerzője a Szlovák Karszt Kerékpár Klub helyi szervezete.
A szervezetről röviden:
A kerékpárklub 10 éve tevékenykedik a község területén. Fő tevékenysége kedvező feltételeket teremteni a természetbarát kerékpárturizmus fejlesztéséhez a történelmi Gömör vármegye és a karsztvidék területén.
A pályázat anyagi fedezője a REC /Közép- és Kelet-Európai Államok Regionális Enviromentális Centruma/ által az UNDP.
A pályázatot közhasznú munkával és morálisan támogatta a helyi önkormányzat. Aktív segítőpartnereink voltak a helyi alapiskolák tanulói és pedagógusai.
Miért jött létre a pályázat?
Gömörhorka az 1900-as évek elejétől gyárcentrikus, ami bizonyos értelemben nem baj, hisz a termelés a mindennapi kenyerünket biztosítja.
De!
Szinte tudomást sem veszünk a minket körülvevő természetről, amely a csodálatos Gömör-Tornai Karszt része. /UNESCO természeti világörökség/.
Lakóházaink szinte hajintásnyira vannak a Szlovák Karszt Nemzeti Park határától. A benne végbemenő jelenségek befolyásolják mindennapi életünket, sőt kihatással vannak az életet adó ivóvizünkre.
A Gömörhorka felett cipóként emelkedő Horka sapkáján karmező (ördögszántás), északnyugati oldalán víznyelő (ravaszlyuk), a hátán töbrök, a lábánál számos karsztforrás, a Kalicán barlangbejárat található. A Kónyárt és a Kalica megkövesedett tengeri élőlények bőséges lelőhelye.
Mit tudunk mi erről?
Nagyon keveset! A Kalicai barlangot már rég elfelejtettük. Az odavezető gyalogutat benőtték a bokrok és a fű. A karmező is elfelejtette az őt fehérre lelegelő kecskenyájat, ezért burjánzik rajta a vad vegetáció.
A falu bőséges, páratlan mennyiségű és szépségű karsztforrásait érzéketlen beavatkozásokkal betemettük, föld alá rejtettük. Épületeket, falakat, parkolót, útburkalatot épitettünk rájuk.
A Kőhídi víznyelőről sokan nem is tudunk. Ha tudnánk róla, soha nem vinnénk oda szemetet, mert az ott lerakott szemét ivóvízként kerül vissza asztalunkra!
Hogyan próbalta a pályazat megoldani a problémát?
- Felhívni a lakosság figyelmét az Őt körülvevő természetre
- Bőviteni ismeretét a karsztformákról
- Megjelölni a falu térségében található karsztjelenségeket
Előadással egybekötött beszélgetéseket folytattunk a helyi iskolák tanulóival és a falu lakosságával.
6 emlékoszlopot állítottunk fel a karsztjelenségek megjelölésére. Így jelöltük meg a Kalicai barlangot és a Kőhídi víznyelőt, valamint 4 karsztforrást: Falukút, Forrás, Kiskút, Pincelyuk.
Egy információs táblát helyeztünk el a Kónyártra vezető út mellet a tunel előt. A tábla magyarázatot nyújt a karsztvidéken végbemenő folyamatokról, megnevezi a karsztformákat és útbaigazít, hogy községünk területén hol találhatók.
A pályázatot ünnepélyes keretek között adtuk át 2006.július 22-én a Gömör-Tornai Fesztivál és Gömörhorkai Falunapok alkalmával.
Reméljük e pályázat alapkő volt egy újabb életforma létrehozásában a minket körülvevő természet tiszteletében és községünk új arculatának a formálásában.
Örömünkre szolgált, hogy kezdeményezésünket pozitívan fogadták. Ezúttal szeretném megköszönni mindenkinek a felénk nyújtott segítséget.
Tömöl Zsuzsa
SZKKK elnöke
Utóirat:
A megérthetőség szempontjából az iskolás gyerekeknek mesébe foglaltam a karsztvidék kialakulásának folyamatát és a benne végbemenő folyamatokat. Sok szeretettel mellékelten elküldöm. MESE